Polski English

/Trawler rybacko-badawczy Bayagbona dla Nigerii/

Wielozadaniowy statek oceanograficzno-rybacki, zaprojektowany, zbudowany i dostarczony do Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morskich.

Navimor International i Stocznia Wisła razem zaprojektowali, zbudowali i dostarczyli Nigeryjskiemu Instytutowi Oceanografii i Badań Morskich nowoczesny wielozadaniowy statek rybacko-badawczy Bayagbona. Statek został wybudowany w Stoczni Wisła, pod nadzorem Bureau Veritas.

 

Charakterystyka MFV36,30:

  • Długość: 36,30 m
  • Długość między pionami: 29,50 m
  • Szerokość: 9,00 m
  • Odległość do górnego pokładu: 5,90 m
  • Odległość do dolnego pokładu: 3,70 m
  • Wyciąg: 3,25 m
  • Prędkość: 10 węzłów
  • Załoga: 18 osób

 

Statek został zaprojektowany, tak aby spełniał wszystkie wymogi klienta, łącząc elementy nowoczesnego statku badawczego i wyspecjalizowanej jednostki rybackiej. Bayagbona reprezentuje unikatowe rozwiązanie w skali globalnej. Statek, wybudowany przez Stocznię Wisła, o odpowiedniej budowie trawlera rufowego i burt, został zaprojektowany w sposób, umożliwiający przeprowadzanie połowu ryb dennych oraz pelagicznych. Jest wyposażony w liczne urządzenia pozwalające przeprowadzać badania morskie i oceanograficzne na wodach tropikalnych.

 

Bayagbona jest wyposażony w aparaturę badawczą umożliwiającą badanie dna morskiego i zasobów morza, zawiera nowoczesną echosondę i wyposażenie do pobierania próbek. Kadłub jest spawany w całości i odporny na obrażenia. Na Bayagbonie znajdują się tak zwane „suche” i „mokre” laboratoria. Jednostka umożliwia szkolenie załóg rybackich.

Ponadto, MFV36,30 jest wyposażony w profesjonalny sprzęt połowowy, przetwórczy oraz sprzęt do zamrażania. Na statku znajdują się chłodnie. Wszystkie elementy spełniają europejski i międzynarodowe standardy. Takie wyposażenie umożliwia wykorzystanie statku jako komercyjny statek rybacki, jak również do organizowania wypraw badawczych, co przyniesie właścicielom dodatkowy zysk i pokryje koszty eksploatacji.

 

MFV36,30 jest pierwszym całkiem nowym statkiem badawczym w historii Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morskich. Dla podkreślenie prestiżu Minister Transportu nadał mu imię założyciela Instytutu i pierwszego dyrektora: BAYAGBONA.

 

Statek będzie rozwijał nigeryjską gospodarkę morską i rybacką. Duże znaczenie najnowszego zakupu nigeryjskiej floty badawczej , znalazło odzwierciedlenie w wysokiej randze ceremonii chrztu Bayagbony oraz w liczbie reprezentantów rządowych oraz władz lokalnych, zarówno polskich jak i angolskich.

Jednostka została ochrzczona przez Panią Patience Jonathan, żonę Prezydenta Republiki Federalnej Nigerii, Goodluck Jonathan. Pierwszej damie Nigerii towarzyszyła mocna reprezentacja nigeryjskiego rządu oraz kręgów biznesowych- m.in. ambasador Nigerii w Polsce, Dr. Samuel Jimba oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr. Akinwumi Adesina. Ceremonie zaszczycili reprezentanci polskich władz centralnych oraz regionalnych, w tym marszałek województwa Mieczysław Struk.

 

Pani Jonathan przyznała, że zakup statku treningowego i służącego do głębinowych badań rybackich, nazwanego Bayagbona na cześć pierwszego Dyrektora Wykonawczego Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morskich, niewątpliwie przyczyni się do powiększenia możliwości eksploracji zasobów rybnych kraju.

 

Bayagbona został uhonorowany nagrodą przyznawaną przez Forum Okrętowe za najbardziej nowoczesny statek wybudowany przez polski przemysł stoczniowy.

Zobacz widoki panoramiczne

Nasze inwestycje

Klauzule informacyjne Rodo
Strony internetowe - odee.pl